righton
08 بهمن 1401 - 17:57

لازمه رسیدن به تمدین اسلامی توجه به مفاهیم قرآن کریم است

قم-رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن گفت:تمدین اسلامی‌ باید از دل قرآن استخراج شود و در حقیقت ما نمی‌توانیم دم از تمدن اسلامی بزنیم اما به سراغ معارف قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه نرویم.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد نقیب ظهر شنبه در مراسم افتتاحیه چهل و پنجمین دوره مسابقات معارف قرآن کریم، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه اظهار داشت: تدبر در قرآن امری ضروری است و اگر کسی می‌خواهد به خیر کامل برسد می‌بایست در معارف قرآن تدبر کند.

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم بیان داشت: بر اساس روایات در روز قیامت همه افراد به اعمال خود مبتلا هستند غیر از کسانی که به قران تمسک جسته اند.

وی عنوان داشت: جاری و ساری نمودن مفاهیم قرآن کریم در زندگی امری لازم است و مقام معظم رهبری بر این موضوع تاکید دارند که قرآن می بایست در سبک زندگی ما قرار گیرد؛

حجت الاسلام نقیب ادامه داد: این رسالت در دوش کسانی است که در عرصه تفسیر و معارف قرآنی فعالیت می‌کنند و این افراد می بایست معارف قرآن کریم را کاربردی ساخته و آن را در دسترس جامعه قرار دهند.

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم گفت: ۱۸ دانشکده در زیرمجموعه دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم فعالیت می‌کنند و هم اکنون بیش از ۶ هزار دانشجو در رشته علوم و معارف قرآن کریم مشغول به تحصیل هستند.

وی افزود: در چندین دوره اخیر موضوع پژوهش های قرآنی را در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با جدیت در دستور کار قرار داده ایم و روش استخراج علوم انسانی بر پایه قرآن کریم از جمله موضوعات مهمی است که می بایست مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام نقیب با بیان اینکه علوم انسانی که در دانشگاه ها تدریس می شود اغلب بر پایه منابع غربی افزود: ما باید علوم انسانی را از معارف قرآن دریافت کنیم و در این حوزه نیازمند علوم انسانی و اسلامی هستیم.

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم گفت: مقام معظم رهبری در زمینه تمدن سازی اسلامی تاکید دارند که این امر می‌بایست از دل قرآن استخراج شود و در حقیقت ما نمی‌توانیم دم از تمدن اسلامی بزنیم اما به سراغ معارف قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه نرویم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1003187