righton
08 بهمن 1401 - 13:15

توسعه باغات سیب پایه رویشی در سطح ۱۵ هکتار در همدان

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی همدان با بیان اینکه میزان تولید سیب در استان ۱۴۰ هزار و ۷۰۳ تن در سال است گفت: یکی از اقدامات مدیریت باغبانی توسعه باغات سیب پایه رویشی در سطح ۱۵ هکتار است.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، حجت‌الله شهبازی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سطح زیر کشت درختان سیب در استان همدان با احتساب درختان پراکنده ۷ هزار و ۷۱۹ هکتار است که از این میزان ۷ هزار و ۳۱۹ هکتار بارور و ۴۰۰ هکتار غیر بارور است.

وی با بیان اینکه میزان تولید این محصول در استان ۱۴۰ هزار و ۷۰۳ تن در سال است گفت: یکی از اقدامات مدیریت باغبانی در سال ۱۴۰۱ توسعه باغات سیب پایه رویشی در سطح ۱۵ هکتار است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی همدان بیان کرد: تولید پایه نهال درختان میوه به دو صورت زایشی(بذر) و رویشی(استفاده از اندام‌های گیاهان) صورت می‌پذیرد.

وی گفت: در تولید نهال پایه رویشی درختان میوه از جمله سیب به جای کاشت بذر و انجام پیوند بر روی ساقه رشد یافته از بذر پایه رویشی از طریق خوابانیدن ساقه و ریشه‌دار کردن آن صورت می‌گیرد و پس از تهیه پایه رویشی به روی آن ارقام مد نظر پیوند انجام می‌شود.

شهبازی با بیان اینکه از این طریق پایه‌های رویشی تولید شده همگی خصوصیات مشابه هم را دارا هستند گفت: سطح باغات سیب پایه رویشی ۳۳۹ هکتار است.

پایان پیام/ 3140/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1002380