righton
27 آذر 1401 - 15:46

وتوی اتریش علیه پیوستن بلغارستان و رومانی به منطقه شنگن مسئله‌ای اختلاف برانگیز در اتحادیه اروپا

اقدام اخیر اتریش در وتوی طرح پیوستن بلغارستان و رومانی به منطقه شنگن عصر یخبندانی را در روابط این کشورها ایجاد کرده که بهبود قریب الوقوع آن پیش بینی نمی شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه اتریشی کوریر در مطلبی نوشت: پس از وتوی شنگنی اتریش علیه بلغارستان و رومانی، هنوز یک عصر یخبندان و البته در چندین سطح در اروپا وجود دارد و بین اتریش و شورای اتحادیه اروپا و به هر حال بین اتریش و رومانی، اختلافاتی ایجاد شد.

سوزان کراوس-وینکلر، معاون وزیر امور گردشگری اتریش در مصاحبه‌ای ضبط شده که شامگاه شنبه از ATV Aktuell پخش شد، گفت: ما حدود یک میلیون شب اقامت در اتریش از رومانی داریم که 0.7 درصد کل اقامت های شبانه را تشکیل می دهد. شهروندان این کشور بسیار بسیار قدرتمندانه به سمت ورزش های زمستانی و گردشگری شهری گرایش دارند. حالا من هم در مورد اولین کنسلی ها می شنوم. ما بسیار امیدواریم که اوضاع هر چه زودتر آرام شود.

به گفته کراوس-وینکلر، جهان همیشه باید تا حد امکان برای متخصصان گردشگری باز باشد. البته کمی قبل از پخش این مصاحبه، کراوس-وینکلر کمی از مواضع خود عقب نشینی کردو دفتر وی اطمینان داد که کاملاً پشت وتوی شنگن است. وی همچنین اظهارات خود را تصحیح کرد که وتوی اتریش هیچ چیز را بدتر نخواهد کرد.

الکساندر شالنبرگ، وزیر امور خارجه اتریش هم ظاهرا فکر نمی‌کند که این اقدام همه چیز را بد می کند. وی یک فرایند بحث کاملاً عادی را مشخص کرده و گفت: اتریش با وتو علیه الحاق رومانی به منطقه شنگن منزوی نشد.

شالنبرگ تاکید کرد که او کاملا از این تصمیم حمایت می کند و مانند وزیر کشور با مشکل پناهندگی آن را استدلال می کند. وی در این باره گفت: اگر اتریش به عنوان یک کشوردر میانه قاره بیشترین تعداد درخواست پناهندگی را در اروپا داشته باشد، پس روند اشتباه است.

وی در عین حال گفت: مطمئناً هیچ چیز مانع گسترش منطقه شنگن نخواهد شد. ما نگفتیم که نمی‌توانیم برای همیشه در اینجا توافق کنیم، اما در این برهه از زمان چنین توافقی امکان پذیر نیست.

وی افزود: این ادعا که ÖVP این موضوع را مطرح کرد زیرا انتخابات ایالتی در اتریش پایین در راه است "کاملاً مزخرف" است. این کوته فکری است که باور کنیم حزب او از تعداد بالای پناهجویان سود می برد.

شالنبرگ در مورد درخواست مقامات اروپایی برای ایجاد حصار در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا گفت: مبنای قانونی وجود خواهد داشت و ابزار مالی برای انجام آن ایجاد خواهد شد.

وزیر خارجه اتریش گفت: در نهایت، باید مدیریت مشترک مرزی اتحادیه اروپا وجود داشته باشد، وی گفت: این راه‌حل منطقی برای ما خواهد بود که از کشورهای مرزی چه از نظر مالی و چه از لحاظ لجستیکی، حمایت کنیم، که بحران را با هم پشت سر بگذاریم.

به گزارش رسانه های رومانیایی به نقل از محافل دولتی، امیل هورزئانو، سفیر رومانی در اتریش که بلافاصله پس از وتوی اتریش علیه عضویت این کشور در منطقه شنگن در 8 دسامبر، وین را ترک کرد اعلام کرده که نمی خواهد به این زودی به سمت خود بازگردد.

وی در این باره گفته تا زمانی که طرف اتریشی گفت‌وگو با رومانی را در رابطه با گسترش شینگن به این کشور آغاز نکند، بازگشت سفیر به وین قابل بحث نیست.

با وجود انتقادهای اتحادیه اروپا و آلمان، اما کشور اتریش به دلیل مسئله مقابله با هجوم پناهندگان همچنان از وتوی خود علیه عضویت بلغارستان و رومانی در منطقه شنگن دفاع می کند.

اخیرا کارل نهمر، صدراعظم اتریش، از حق وتوی این کشور در برابر الحاق رومانی و بلغارستان به منطقه شنگن دفاع کرد.

وی در این باره گفت: گاهی اوقات شما باید خود را در اروپا اثبات کنید و نمی‌توانید راهی را که تعیین شده است طی کنید. اگر کمیسیون به ما کمک نکند، ما باید در سطح ملی به خود کمک کنیم.

اخیرا کشور اتریش ورود رومانی و بلغارستان به منطقه شنگن را مسدود کرد. جمهوری چک که ریاست دوره‌ای بر اتحادیه اروپا را بر عهده دارد با چندین پیشنهاد مصالحه برای هر سه کشور تلاش کرد به تصمیمی برسد که اما در نهایت موفقیت آمیز نبود.

اعضای جدید تنها با رأی اتفاق آرا می‌توانند در منطقه شنگن پذیرفته شوند. رومانی و بلغارستان از سال 2011 منتظر این تصمیم بودند.

منطقه شنگن در حال حاضر شامل 22 کشور اتحادیه اروپا و همچنین نروژ، لیختن اشتاین، ایسلند و سوئیس است. معمولاً هیچ کنترل مرزی ثابتی در مرزهای داخلی بین این کشورها وجود ندارد.

طرف رومانیایی گفته است که وتوی اتریش عواقب اجتناب ناپذیری برای روابط دوجانبه خواهد داشت.

آلمان و اتحادیه اروپا هم از این اقدام اتریش به شدت انتقاد کرده اند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 918098